DZIAŁANIA EKOLOGICZNE  www.naszaekologiasp12.weebly.com
Picture
Picture
Wszystkie materiały udostępnione dzięki www.5porcji.pl- kliknij    
Zobacz również  galaktykę  - kliknij                                                                           

                                                                                            Idea programu
    Program „ 5 porcji warzyw, owoców lub soku "  jest odpowiedzią na niepokojące wyniki sondaży, które pokazują, że Polacy wbrew zaleceniom ekspertów żywienia zapominają o codziennej porcji warzyw i owoców. Z przeprowadzonych dla celów kampanii badań społecznych wynika, że polskie kobiety i dzieci średnio jedzą owoce i warzywa 2 razy dziennie. Tylko 35% dzieci i kobiet jada je 3 razy dziennie, a jedynie 7% spożywa codziennie zalecane 5 porcji.
    Program „ 5 porcji warzyw, owoców lub soku ” – jego cel to zwiększenie świadomości na temat zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. A 5 porcji dlatego, że jak twierdzą eksperci, jest to optymalna dawka owoców i warzyw dla naszego organizmu. Wystarczy niewiele, aby zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia – jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Projekt „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest kolejną już podjętą przez Stowarzyszenie KUPS inicjatywą, która ma na celu poprawę żywieniowych przyzwyczajeń Polaków oraz zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i obowiązkowej dziennej porcji warzyw i owoców.

                                                                                                                                                                                              Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                                                                                         Julian Pawlak
                                                                                                                                                                                           Prezes Stowarzyszenia
                                                                                                                                                                           Krajowa Unia Producentów Soków

                                                                           Cele kampanii
    Rusza program społeczny „ 5 porcji warzyw, owoców lub soku ”, prowadzony przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), fi nansowany ze środków Unii Europejskiej, budżetu krajowego oraz członków organizacji KUPS. Program ten to zdrowotna inicjatywa, Zachęcająca do wprowadzania do diety warzyw, owoców oraz soków. Stanowi on kolejny już projekt Stowarzyszenia KUPS, które czynnie działa na rzecz poprawy żywieniowych przyzwyczajeń Polaków oraz podnoszenia świadomości na temat zdrowego odżywiania.
    Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” to zachęta do zmiany diety na zdrowszą i tym samym lepszą. Pomysł programu bazuje na rekomendacjach ekspertów i dietetyków, którzy uważają, że każdy z nas powinien spożywać 5 owocowo-warzywnych porcji dziennie. Nasza dieta cały czas nie jest wystarczająco bogata w witaminy pochodzące właśnie z owoców, warzyw czy soków. Ponadto wiedza Polaków na temat zdrowego odżywiania się jest nadal niewystarczająca, głównie w zakresie zaleceń dotyczących właściwego ich porcjowania oraz spożywania. Polacy ciągle jedzą zbyt mało warzyw i owoców, nie tylko świeżych, ale i przetworzonych (w Polsce spożywa się około 150 kg, w Europie Zachodniej ok. 250 kg, w Grecji ponad 400 kg rocznie na osobę). Tymczasem według danych FAO już za naszą zachodnią granicą – w Niemczech – zjada się ponad 4 razy więcej jabłek niż w Polsce. Nadal też nasza dieta zawiera 2 razy mniej warzyw i 3 razy mniej owoców niż jadłospis Greków.
    Celem programu „ 5 porcji, warzyw, owoców lub soku ” jest zwiększenie świadomości na temat prawidłowych nawyków żywieniowych. Działania w ramach tej inicjatywy skierowane są przede wszystkim do matek, ale również do dzieci. Bardzo ważne bowiem, aby wypracować u najmłodszych nawyk sięgania po zdrowe przekąski i wybierania diety wzbogaconej w warzywa, owoce oraz soki.
    Jak wskazuje sama nazwa programu, optymalna ilość naturalnych witamin dla organizmu to 5 porcji na dzień, gdzie porcja to jeden, średniej wielkościowo, warzywo (bądź kilka mniejszych) lub szklanka soku. Potrzeba zatem tak niewiele, by zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia. „ Efektem kampanii ma być przede wszystkim wzrost spożycia warzyw, owoców i soków. Ale także kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych – przede wszystkim wśród najmłodszych ” – podkreśla Barbara Groele, sekretarz generalny KUPS.
    Program „ 5 porcji warzyw, owoców lub soku ” bazuje głównie na działaniach edukacyjnych prowadzonych na szeroką skalę w całym kraju i trwających dwa lata, do 2010 roku. Te działania, do których należy m.in. kampania reklamowa w mediach (TV, prasa, Internet) wsparta działaniami PR i BTL, mają na celu dotarcie do jak największej liczby osób i zachęcenie do urozmaicania swojej diety owocami, warzywami i sokami. Budżet kampanii wynosi 2 mln euro na dwa lata. Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” to kolejna inicjatywa Krajowej Unii Producentów Soków na rzecz promocji zdrowej diety podejmowana na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2007 roku w Rumunii i w Bułgarii odbyła się kampania edukacyjna „Marchewka”, również współfinansowana ze środków unijnych. Szeroko zakrojone działania prowadzone w ramach programu miały na celu promocję soków marchwiowych jako napojów dobrych i cennych nie tylko dla zdrowia, ale i urody. Program zakończył się sukcesem – zwiększył świadomość konsumentów i spożycie soków i nektarów marchwiowych.

Picture
                                                                                                Ciekawostki
    Jak powstaje sok?
Witaminy, składniki mineralne czy błonnik to ważne elementy codziennej diety, które można znaleźć właśnie w sokach. Sok powstaje bowiem bezpośrednio przez wyciśnięcie owoców i warzyw lub z soku zagęszczonego. Sok zagęszczony otrzymuje się poprzez odparowanie większej części wody z soku wyciśniętego z owoców czy warzyw. Przed rozlewem w opakowania, odparowana woda dodawana jest z powrotem do soku (w tej samej ilości w jakiej ją usunięto).  
    5 porcji witamin dziennie - co jeść, ile i kiedy?
Posiłki i przekąski dla dzieci i dorosłych powinny być urozmaicone. Należy także pamiętać, że w ciągu dnia zjadamy od czterech do pięciu posiłków: trzy główne – śniadanie, obiad i kolację, oraz dwie przegryzki – drugie śniadanie i podwieczorek. W menu nie powinno zabraknąć więc owoców sezonowych, w okresie letnim najbogatszych w witaminy i składniki mineralne oraz warzyw i soków. Jeśli do każdego posiłku dołączymy porcję naturalnych witamin, przez cały dzień dostarczymy organizmowi niezbędną dawkę składników odżywczych.
    Jakie wartości odżywcze ma sok ?
Soki zachowują w bardzo dużej mierze wartości odżywcze owoców i warzyw, z których zostały otrzymane: składniki mineralne (potas, wapń, magnez, fosfor), witaminy (przede wszystkim witamina C, ale również z grupy B, witamina E, prowitamina A), przeciwutleniające związki fenolowe, karotenoidy, a w sokach przecierowych również błonnik. Dla przykładu szklanka (250 ml)  soku pomarańczowego lub nektaru z czarnych porzeczek dostarczy nam ok. 80 % zalecanej dziennej dawki  witaminy C.
    Ile płynów powinniśmy pić w ciągu dnia?
Codziennie każdy z nas powinien wypić 1,5 litra płynów, warto więc sięgać po urozmaicone płyny - nasz organizm to lubi. Żeby zapewnić sobie nie tylko ugaszenie pragnienia, ale i porcję witamin w ciągu dnia, wskazane jest sięganie po soki. Oprócz tego pijmy wodę, napoje, nektary.

Czy wiesz, że...…truskawka ze względu na swój czerwony kolor oraz kształt serca była symbolem Venus, rzymskiej bogini miłości.

Czy wiesz, że...…najdroższym owocem świata jest pochodzący z Tajlandii durian? Ma owalny kształt, jest pokryty kolcami, a jego masa dochodzi nawet do 3 kilogramów. Wewnątrz znajduje się kilka nasion otoczonych miąższem przypominającym konsystencją budyń. Jego nietypowy słodko-kwaśny smak można opisać jako mieszankę serka śmietankowego, migdałów i cebuli. Nie tylko jego cena jest odstraszająca. Durian ma bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny zapach sera pleśniowego, który utrzymuje się w pomieszczeniach nawet przez tydzień. W niektórych hotelach obowiązuje absolutny zakaz wnoszenia durianów.

Czy wiesz, że...Sok jest produktem w 100% pochodzącym z owoców lub warzyw. Zawiera sok bezpośrednio wyciśnięty lub otrzymany z soku zagęszczonego (poprzez odtworzenie proporcji wody, która wcześniej została odparowana).
Nektary w zależności od rodzaju zawierają od 25% do 100% soku, a także dodatek wody, cukru oraz zwykle kwasu cytrynowego. Soki i nektary nigdy nie zawierają sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów.
Napoje zawierają od 20% do 100% soku, większą niż nektar ilość wody, cukru oraz inne dodatki wzmacniające zapach, smak czy konsystencję, np. zioła, różne ekstrakty, błonnik, kwas cytrynowy, barwniki.

Czy wiesz, że...…szparag jest warzywem, które może się poszczycić tradycją liczącą 4500 lat. Pęczek szparagów uczeni odkryli na jednym ze staroegipskich malowideł z 2700 r. p.n.e. Największym producentem szparagów na świecie jest Peru. W Polsce regionem słynącym z jego uprawy jest Wielkopolska, a największym centrum spożycia Poznań.

Czy wiesz, że...…awokado jest nie tylko ciekawym dodatkiem do sałatek, ale również składnikiem niektórych kosmetyków – maseczki z tego owocu skutecznie łagodzą podrażnienia.

Czy wiesz, że...…banany są podstawowym składnikiem w kolumbijskiej kuchni, gotowane banany są dla Kolumbijczyków tym, czym dla Europejczyków ziemniaki.

Czy wiesz, że... …istnieje ponad 10 tys. odmian jabłek, różniących się smakiem, aromatem, słodyczą, konsystencją, kształtem, barwą i rodzajem miąższu?

Czy wiesz, że... …żaden inny owoc na świecie nie ma tak starannie przeprowadzonej kampanii reklamowej i tak bogatej symboliki jak jabłko? Ale to również owoc o najmniej chwalebnej przeszłości – wszystko oczywiście za sprawą Adama i Ewy. I mimo że ostatnie badania naukowe potwierdzają, że Ewa podała Adamowi nie jabłko, tylko brzoskwinię, to nic nie jest w stanie odebrać mu pierwszeństwa.

Czy wiesz, że... …w pełni dojrzałe drzewo pomarańczowe może dawać do tysiąca owoców rocznie i zapewnić dobre zbiory przez następne 50–80 lat? Drzewka pomarańczowe rzadko przekraczają 9 m wysokości. 1/3 światowych zbiorów pomarańczy przypada na Brazylię. Na drugim miejscu są USA i Chiny.

Czy wiesz, że...
…jeśli wierzyć natomiast mieszkańcom Sri Lanki, nie jabłka, lecz banana użył wąż, aby skusić Ewę? Bez względu jednak na to, który z owoców zaważył na losach świata i ludzkości, z pewnością bananowce należą do najstarszych roślin uprawianych na ziemi. Pierwsze wzmianki o bananach pochodzą z hinduskich poematów epickich i dlatego też południowo-wschodnia Azja uważana jest za ich ojczyznę.